Hill Country a World’s End

Haputale je malé ospalé horské městečko ležící v 1580m nad mořem. My jsme sem přijeli vlakem z Ella, který jede asi něco kolem hodinky podle toho, kolik lidí běhá po kolejích a jak moc musí strojvedoucí kvůli ním brzdit. Na nádraží se na nás sesypali hoteloví naháněči,které jsme tak intenzivně odmítali, až jsme urazili majitele hostelu který jsme si rezervovali. Přijel pro nás a Mery neznajíc název podniku, kde strávíme noc ho několikrát vehementně a tvrdě odmítla, i když se jí snažil vysvětlit, že čeká na nás :-).

World's End

World’s End

Jinak by se dalo Haputale velmi pěkné charakterizovat jedním slovem – mlha. Mlha přišla vždy zhruba po poledni a odešla před úsvitem. Doprovodný déšť snad ani nemusím zmiňovat. Naplánovali jsme si výlet do parku Horton’s plains, kde se nachází konec světa. Když už sbíráme ty konce světa, tak jsme ho museli také vidět. Vyjíždí se v pět ráno, obvykle minivanem nebo tuktukem , my jsme si půjčili skútr. Po páté ráno byla ještě tma výše zmíněná mlha, do toho rozbitá cesta a vidět na pět metrů. Po rozbřesku to nebylo o moc lepší. Zrovna zde staví novou silnici a velmi často člověk jede vyloženě bahnem. Pokud jste na kusů již postavené cesta, ta je sice moc hezká, ale je pravidlem, že v každé zatáčce je vysypaný písek. Pro jednostopé vozidlo to není úplně ideální. Do toho zafungoval náš smysl pro orientaci a dvakrát jsme odbočili špatně a docela si zajeli. Suma sumárum jsme 33km (plus zajížďky) jeli dvě hodiny.

U brány do parku jsme zaplatili klasické srílanské turistické vstupné, které bývá cca stonásobně větší než vstupné pro místní (nepřeháním). Zde to bylo 5800 rupií pro oba, asi tisíc korun. Horton’s Plains je park ve výšce 2100 – 2300 mnm. Je pokrytý mlžným pralesem a travinami což umožnilo vznik bohaté biodiverzitě. V parku můžete projít 9.5km okruh (3hodiny), který vás zavede na Malý konec světa (270m útes s výhledem) Konec světa (870m útes s výhledem) a také na Baker’s falls (20m vodopád). Procházka pěkná, ale za ty peníze a ten čas potřebný pro přesun to podle mě nestojí. To se mi více líbí Krkonoše nebo Jeseníky. Tenhle park bych za mě nedopoučil. Nicméně posuďte sami z fotek…

Horton's Plains

Horton’s Plains

Tamní květena

Tamní květena

V parku bylo docela dost lidí, hlavně asiatů

V parku bylo docela dost lidí, hlavně asiatů

Malý World's End

Malý World’s End

Naprosto běžný mlžný les

Naprosto běžný mlžný les

World's End, ten velký

World’s End, ten velký

World's End

World’s End

I v téhle výšce se brzy udělalo docela teplo

I v téhle výšce se brzy udělalo docela teplo

Most v parku

Most v parku

Šťastný pár

Šťastný pár

Baker's Falls

Baker’s Falls

 

Po poledni jsme dojeli nazpátek do Haputale, a protože zatím moc nepršelo vyjeli jsme vzhůru po klikatých cestičkách až na Lipton’s seat. Kopec s parádním výhledem srovnatelných s Horton’s parkem a za mrzkých 150 rupií (28 korun). Pan Lipton tu asi před sto lety uviděl příležitost v pěstování čaje a rozjel tu svůj byznys. Zrovna když jsme už skoro byli nahoře se přihnala mlha a začalo pršet, ale měli jsme štěstí a po chvíli se mračna rozestoupila a užili jsme si výhled.

Problém se zavřením nádrže po na tankování, řešili jsme to celkem čtyři, nakonec vyhrála hrubá síla

Problém se zavřením nádrže po natankování, řešili jsme to celkem čtyři, nakonec vyhrála hrubá síla (moje) 

Čajové plantáže cestou nahoru

Čajové plantáže cestou nahoru

Plantáže z Lipton's seat

Plantáže z Lipton’s seat

Veselý motocyklista

Veselý motocyklista

Výhled z Lipton's Seat

Výhled z Lipton’s Seat

Zvládli jsme to i za deště

Zvládli jsme to i za deště

Cestou dolů jsme se asi napůl cesty zastavili v Dambatanne Tea Factory, továrně na výrobu černého čaje, která kdysi také patřila Liptonovi a dnes už firmě Lipton jen čaj prodává. Za 250 rupií /osoba jsme se nechali provést a vysvětlit jak celý proces výroby čaje vypadá. Třebaže černý a zelený čaj jsou stejná rostlina, ale jiný způsob zpracování.

Dali jsme si šálek čaje s Tomem

Dali jsme si šálek čaje s Tomem

Docela jsme pokecali a udělali si selfie

Docela jsme pokecali a udělali si selfie

 

Posted in Nezařazeno.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *