Velrybí a sloní safari

Moře nás baví… Milujeme cachtání, plavání, poskakování ve vlnách, potápění, surfování i výlety na lodi (teda aspoň já, za předpokladu, že zvládnu svůj žaludek udržet na uzdě). Při potápění jsme viděli takové množství pro nás doposud neznámých ryb a mořských potvor, že by to jednomu mohlo stačit. Ale velryba to je jiná liga.

DSC_0194

Velrybí pozorovací loď

 

Než byli k mání velryby a delfíni, pozorovali jsme alespoň tanker

Než byly k mání velryby a delfíni, pozorovali jsme alespoň tanker

A tak jsme se vydali na výpravu, kde bylo cílem vidět hejna delfínů a množství velryb, hlásící se o naší pozornost a vystavující se nám na odiv. Asi po hodině jízdy lodí konečně slyšíme, jak někdo křičí delfín, delfín. Všichni pasažéři lodi se nahrnuli na jednu stranu a naše zraky se spíš obracely k palubě lodi, která byla až neuvěřitelně vychýlená z vodorovné polohy. Jakub vzal pohotově zrcadlo a začal cvakat jednu fotku za druhou.

DSC_0119

DSC_0134

Delfíni se předváděli a synchronně skákali docela dlouho vedle lodi. Byli uchvatní a svou šou předvedli hned několikrát po obou stranách lodi. Až mi to přišlo trošku divné a začala jsem je podezřívat, že tím, jak lidi budou běhat z jedné strany na druhou, loď rozhoupou natolik, že se potopí. Nepotopila. Jedna nula pro nás.

DSC_0152

A pak jsme pluli a pluli, až jsem z toho usnula. Jakub si dělá srandu, že první velryba, kterou vyfotil, spala. Gejzír vody tryskat neumím, tak nevím, co tím myslel.

Mery pozoruje velryby

Mery pozoruje velryby

Z první velryby jsem viděla snad jen ocasní ploutev. Další vypustila slušný gejzír vody nad hladinu a ta třetí byla nejlepší. Ukázala nám celá záda a ocasní ploutev. Na fotkách toho moc vidět není, rychle vykoukli nad hladinu a šup zpátky. Asi se nerady fotí, když podle nich nazýváme tlusté lidi.

Záda velryby poprvé

Záda velryby poprvé

Záda velryby podruhé

Záda velryby podruhé

Zato sloni v Udawalawe parku se přímo nakrucovali před objektivem. Vstávali jsme už druhý den v pět ráno, tak jsme doufali, že to bude stát za to. Za mě velké ano. Byla jsem nadšená! Asi dvě a půl hodiny jsme jezdili po safari na korbě jeepu.

DSC_0273

DSC_0258

Zvířata byla tak blízko, že nebylo potřeba ani zoomovat.

(Jakub : fotil jsem já,  fauna sice byla blízko, ale fotil jsem s většinou s maximální ohniskovou vzdáleností 105mm. Beztak bych potřeboval teleobjektiv. )

Nejčastěji jsme potkali skupinky slonic s mláďaty. Když jsme se dozvěděli, že slonice je březí až 22 měsíců, říkala jsem si, klobouk dolů. Choboty obratně lámali porost kolem sebe a cpali si pupky, což asi dělají od rána do večera, když sežerou až 320kg potravy denně.

Slonice s mládětem

Slonice s mládětem

DSC_0218

DSC_0246

DSC_0251

Viděli jsme i páví námluvy. Neuvěřitelně roztomilý a vtipný akt, kdy samec roztáhne brka, začne třepotat zadkem a vydávat podivné zvuky blížící se kočičímu mňau.

Páv na stromě

Páv na stromě

Páv začíná svůj namlouvat Írán tanec

Páv začíná svůj namlouvací  tanec

Samička už přišla

Samička už přišla,  ale hraje divadlo

Kousek dál se koupali v jezírku vodní buvoli a v řece bylo asi 12 krokodýlů. Všude kolem prozpěvovali ptáci. Neuvěřitelně uklidňující místo. Sem bych se vší radostí jezdila po náročných pracovních dnech načerpat trochu energie.

Vodní buvoli

Vodní buvoli

A další vodní bůvoli

A další vodní buvoli

Tohle není leguan ale velká ještěrka

Tohle není leguan ale velká ještěrka

 

Krokodýl

Krokodýl

Krokodýli

Krokodýli

DSC_0269

Pták požírající mravence

Pták požírající mravence

 

DSC_0216

Posted in Moře, Outdoor, Srí Lanka.

One Comment

  1. Tak zítra v práci zkusím po nějakém neoprávněném (jak jinak) céresu juknout na fotky, jestli to pomůže uklidnit 🙂
    Je to nádhera, snad první fotky, kde si užíváte a kocháte se krajinou a přitom nemáš 30kg v batohu na zádech a dokonce se vězeň. Na Vás nezvyklá pohoda.
    Ale není všem výletům konec, je to pravda začátek …. Těším se na další zprávičky, pa Romča

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *